Skip to content

145 Fayette AveWayne, NJ 07470

Built 1928

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block725
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class13
DescriptionBUNGALO
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,900
58%
Improvement Value:$25,800
42%
Total Assessment$61,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,669+4.0%
2024$3,528+1.2%
2023$3,485+0.4%
2022$3,469+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928