Skip to content

16 Newark AveWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 28, 2020

Property Information

Block801
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,000
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,500
59%
Improvement Value:$42,200
41%
Total Assessment$101,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,047+4.0%
2024$5,815+1.2%
2023$5,744+5.0%
2022$5,469+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962