Skip to content

62 Ford StWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Sep 11, 2008

Property Information

Block849
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningRB-1
Sq Footage1,588
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,300
41%
Improvement Value:$68,100
59%
Total Assessment$115,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,862+4.0%
2024$6,599+1.2%
2023$6,518+0.4%
2022$6,489+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,588DeedBook 1683, Page 258

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 1224, Page 13

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 883, Page 230

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook D 143, Page 181

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook C 121, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1960