Skip to content

73 Ryerson AveWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Date
Aug 29, 2013

Property Information

Block850
Lot2

Dwellings---
ZoningRB-1
Sq Footage2,032
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$47,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$6,505+1.7%
2014$6,393+3.8%
2013$6,157+3.8%
2012$5,930+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft2,032DeedBook 2364, Page 182Recorded9/9/2013

Property Built

Built

Year Built: 1964