Skip to content

404 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Sep 6, 2005

Property Information

Block906
Lot41
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,332
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,900
49%
Improvement Value:$131,600
51%
Total Assessment$258,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,370+4.0%
2024$14,781+1.2%
2023$14,600+0.4%
2022$14,535+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

To:

Sq Ft2,332DeedBook 1082, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1965