Skip to content

340 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1985

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Apr 7, 2006

Property Information

Block906
Lot47
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,468
Acreage0.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,500
52%
Improvement Value:$117,300
48%
Total Assessment$245,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,615+4.0%
2024$14,055+1.2%
2023$13,883+0.4%
2022$13,821+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$675,000

To:

Sq Ft2,468DeedBook 1212, Page 53

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook L 121, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1985