Skip to content

50 Jacobus AveWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Nov 5, 2015

Property Information

Block906
Lot50
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,884
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,100
44%
Improvement Value:$126,700
56%
Total Assessment$227,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,545+4.0%
2024$13,026+1.2%
2023$12,866+2.4%
2022$12,559+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,884DeedBook 2752, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1963