Skip to content

24 Jacobus AveWayne, NJ 07470

Built 1920

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block906
Lot60
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage---
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,900
71%
Improvement Value:$44,400
29%
Total Assessment$151,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,996+4.0%
2024$8,651+1.2%
2023$8,545+0.4%
2022$8,508+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920