Skip to content

29 Keilana DrWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Oct 9, 2020

Property Information

Block911
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,246
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
49%
Improvement Value:$136,400
51%
Total Assessment$267,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,900+4.0%
2024$15,290+1.2%
2023$15,103+0.4%
2022$15,036+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

To:

Sq Ft2,246DeedBook 3886, Page 150

Property Sale

Sale
$615,000
Sq Ft2,246DeedBook 3672, Page 282Recorded10/11/2019

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 1823, Page 289

Property Sale

Sale
$349,800
DeedBook B 162, Page 242

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook R 126, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1968