Skip to content

70 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1924

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Aug 17, 2016

Property Information

Block918
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,506
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,300
51%
Improvement Value:$105,000
49%
Total Assessment$214,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,742+4.0%
2024$12,254+1.2%
2023$12,104+0.4%
2022$12,050+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft2,506DeedBook 2902, Page 162

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook Z 133, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1924