Skip to content

91 New StWayne, NJ 07470

Built 1992

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 6, 1990

Property Information

Block920
Lot23.03
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,605
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
33%
Improvement Value:$245,500
67%
Total Assessment$366,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,792+4.0%
2024$20,956+1.2%
2023$20,700+0.4%
2022$20,608+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft3,605DeedBook 127, Page 136

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook G 125, Page 110