Skip to content

97 New StWayne, NJ 07470

Built 1992

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
May 16, 1991

Property Information

Block920
Lot23.04
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,852
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,200
45%
Improvement Value:$146,900
55%
Total Assessment$267,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,882+4.0%
2024$15,273+1.2%
2023$15,086+1.0%
2022$14,929+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$98,000

To:

Sq Ft2,852DeedBook 128, Page 138

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook D 125, Page 204