Skip to content

86 New StreetWayne, NJ 07470

Built 2017

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Oct 30, 2017

Property Information

Block920
Lot33.01

Zoning---
Sq Footage2,997
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,400
29%
Improvement Value:$250,900
71%
Total Assessment$355,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,126+4.0%
2024$20,316+1.2%
2023$20,067+0.4%
2022$19,979+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000

To:

Sq Ft2,997DeedBook 3179, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 2017