Skip to content

187 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1928
Other Exempt

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Aug 28, 2023

Property Information

Block920
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,606
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,200
47%
Improvement Value:$110,800
53%
Total Assessment$209,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$11,951+33.0%
2023$8,986+0.4%
2022$8,946+2.0%
2021$8,773+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft1,606DeedBook 4582, Page 295

Property Sale

Sale
$343,000
Sq Ft1,606DeedBook 4293, Page 226Recorded4/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 1928