Skip to content

20 Laguna DrWayne, NJ 07470

Built 1993

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Aug 1, 2006

Property Information

Block920
Lot61.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,816
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,700
45%
Improvement Value:$102,200
55%
Total Assessment$185,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,054+4.0%
2024$10,630+1.2%
2023$10,500+0.4%
2022$10,453+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,816DeedBook 1285, Page 237

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook Y 138, Page 542

Property Built

Built

Year Built: 1993