Skip to content

7 Davies CtWayne, NJ 07470

Built 1995

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Aug 21, 1992

Property Information

Block923
Lot34.02
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,430
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,200
36%
Improvement Value:$234,900
64%
Total Assessment$366,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,768+4.0%
2024$20,934+1.2%
2023$20,677+0.4%
2022$20,586+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft3,430DeedBook 131, Page 90