Skip to content

21 Winonah AveWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Dec 20, 1990

Property Information

Block929
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBILEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,427
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,900
47%
Improvement Value:$113,100
53%
Total Assessment$214,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,724+4.0%
2024$12,237+1.2%
2023$12,087+0.4%
2022$12,033+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft2,427DeedBook 128, Page 48

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook B 127, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1966