Skip to content

55 Rande DrWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$302,000
Last Sale Date
Dec 12, 2000

Property Information

Block930
Lot42
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,172
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,600
47%
Improvement Value:$119,200
53%
Total Assessment$223,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,307+4.0%
2024$12,797+1.2%
2023$12,640+0.4%
2022$12,584+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$302,000

To:

Sq Ft2,172DeedBook 197, Page 58

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook H 115, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1966