Skip to content

46 Meriline AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
May 5, 1999

Property Information

Block109
Lot46.02
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 F1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,582
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,200
30%
Improvement Value:$304,800
70%
Total Assessment$436,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,593+1.9%
2024$14,314+1.2%
2023$14,148+1.9%
2022$13,891+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$157,000

To:

Sq Ft2,582DeedBook 161, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1950