Skip to content

45 Lincoln LaneLittle Falls, NJ 07424

Built 1955

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Feb 21, 2021

Property Information

Block110.01
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,518
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,600
50%
Improvement Value:$153,600
50%
Total Assessment$308,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,315+1.9%
2024$10,118+1.2%
2023$10,001+1.9%
2022$9,819+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,518DeedBook 3983, Page 203

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 2091, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1955