Skip to content

29 Lincoln LaneLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$391,100
Last Sale Date
Aug 15, 2007

Property Information

Block110.01
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,668
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,100
51%
Improvement Value:$148,100
49%
Total Assessment$303,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,148+1.9%
2024$9,954+1.2%
2023$9,839+1.9%
2022$9,660+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$391,100

To:

Sq Ft1,668DeedBook 1500, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1950