Skip to content

12 Kay RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Jan 10, 2001

Property Information

Block110.02
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage850
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,900
63%
Improvement Value:$91,000
37%
Total Assessment$245,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,230+1.9%
2024$8,073+1.2%
2023$7,979+1.9%
2022$7,834+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

To:

Sq Ft850DeedBook 207, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1950