Skip to content

76 Overmount AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1955

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Feb 26, 2016

Property Information

Block110.02
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,200
60%
Improvement Value:$97,200
40%
Total Assessment$241,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,080+2.0%
2024$7,925+1.2%
2023$7,833+1.9%
2022$7,691+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 2795, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1955