Skip to content

80 Overmount AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Date
Aug 12, 2018

Property Information

Block110.02
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,200
55%
Improvement Value:$117,400
45%
Total Assessment$261,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,756+2.0%
2024$8,588+1.2%
2023$8,489+1.9%
2022$8,335+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950