Skip to content

22 Robinson DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1953

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Aug 7, 2020

Property Information

Block110.04
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,155
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
36%
Improvement Value:$270,000
64%
Total Assessment$423,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,158+2.0%
2024$13,887+1.2%
2023$13,726+1.9%
2022$13,477+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

To:

Sq Ft2,155DeedBook 3858, Page 140

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

DeedBook 3131, Page 42Recorded8/30/2017

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 296, Page 238

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook F168, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1953