Skip to content

8 Westerholt AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1965

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Sep 10, 2015

Property Information

Block110.05
Lot12.02
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,989
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,100
49%
Improvement Value:$164,500
51%
Total Assessment$319,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,697+1.9%
2024$10,492+1.2%
2023$10,371+1.9%
2022$10,182+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,989DeedBook 2692, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1965