Skip to content

12 Overmount AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1952

Last Sale Date
Mar 10, 2017

Property Information

Block110.06
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,539
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,100
47%
Improvement Value:$162,000
53%
Total Assessment$306,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,245+1.9%
2024$10,049+1.2%
2023$9,933+1.9%
2022$9,752+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 984, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1952