Skip to content

5 Pitts AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1955

Last Sale Date
Sep 23, 2018

Property Information

Block110.08
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 2 G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,433
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,800
46%
Improvement Value:$173,200
54%
Total Assessment$321,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,744+2.0%
2024$10,538+1.2%
2023$10,416+1.9%
2022$10,227+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955