Skip to content

37 Pitts AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1952

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Oct 4, 2004

Property Information

Block110.08
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,441
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,900
29%
Improvement Value:$392,800
71%
Total Assessment$551,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,465+1.9%
2024$18,112+68.4%
2023$10,757+1.9%
2022$10,562+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft3,441DeedBook 859, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1952