Skip to content

15 Overmount AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1952

Last Sale Date
Mar 9, 2015

Property Information

Block110.08
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,284
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,500
51%
Improvement Value:$140,800
49%
Total Assessment$287,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,366+2.0%
2024$9,182+1.2%
2023$9,073+1.9%
2022$8,903+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952