Skip to content

35 Overmount AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1955

Last Sale Date
Dec 26, 2019

Property Information

Block110.09
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,356
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,100
52%
Improvement Value:$134,600
48%
Total Assessment$278,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,328+1.9%
2024$9,150+1.2%
2023$9,044+1.9%
2022$8,879+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955