Skip to content

8 Winslow PlLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 1, 2011

Property Information

Block110.09
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,000
53%
Improvement Value:$130,200
47%
Total Assessment$277,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,278+2.0%
2024$9,100+1.2%
2023$8,995+1.9%
2022$8,832+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,254DeedBook 2094, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1950