Skip to content

58 Pitts AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Date
Mar 9, 2015

Property Information

Block110.10
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
53%
Improvement Value:$132,700
47%
Total Assessment$279,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,362+2.0%
2024$9,183+1.2%
2023$9,076+1.9%
2022$8,911+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950