Skip to content

72 Pitts AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$364,000
Last Sale Date
Feb 14, 2020

Property Information

Block110.10
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,000
49%
Improvement Value:$154,700
51%
Total Assessment$301,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,098+2.0%
2024$9,905+1.2%
2023$9,790+1.9%
2022$9,612+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$364,000

To:

Sq Ft1,592DeedBook 3761, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1950