Skip to content

57 Pitts AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1955

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 12, 2004

Property Information

Block110.11
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,000
46%
Improvement Value:$172,700
54%
Total Assessment$319,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,700+1.9%
2024$10,496+2.4%
2023$10,248+1.9%
2022$10,061+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,800DeedBook 882, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1955