Skip to content

Old Orchard RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 8, 2012

Property Information

Block110.12
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 F2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,209
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,800
55%
Improvement Value:$124,400
45%
Total Assessment$275,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,211+2.0%
2024$9,035+1.2%
2023$8,930+1.9%
2022$8,768+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,209DeedBook 2186, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1950