Skip to content

36 Mountain View DrLittle Falls, NJ 07424

Built 2001

Last Sale Price
$289,900
Last Sale Date
Apr 11, 2001

Property Information

Block110.12
Lot2
QualifierC1103
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,033
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
40%
Improvement Value:$243,100
60%
Total Assessment$408,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,659+1.9%
2024$13,398+1.2%
2023$13,243+1.9%
2022$13,002+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$289,900

To:

Sq Ft2,033DeedBook 236, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 2001