Skip to content

30 Mountain View DrLittle Falls, NJ 07424

Built 2001

Last Sale Price
$567,500
Last Sale Date
May 30, 2017

Property Information

Block110.12
Lot2
QualifierC1205
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,590
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
34%
Improvement Value:$320,500
66%
Total Assessment$485,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,250+2.0%
2024$15,939+1.2%
2023$15,754+1.9%
2022$15,468+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$567,500

To:

Sq Ft2,590DeedBook 3073, Page 284

Property Sale

Sale
$367,400
DeedBook 291, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 2001