Skip to content

36 Winding WayLittle Falls, NJ 07424

Built 2000

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Nov 3, 2023

Property Information

Block110.12
Lot2
QualifierC2005
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,484
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
37%
Improvement Value:$280,400
63%
Total Assessment$445,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,908+2.0%
2024$14,622+1.2%
2023$14,453+1.9%
2022$14,190+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft2,484DeedBook 4629, Page 277

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

DeedBook 2921, Page 255Recorded10/18/2016

Property Sale

Sale
$298,725
DeedBook T166, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 2000