Skip to content

596 Rifle Camp RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1965

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 18, 2011

Property Information

Block110.12
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,195
Acreage0.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,300
37%
Improvement Value:$237,000
63%
Total Assessment$376,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,595+2.0%
2024$12,354+1.2%
2023$12,211+1.9%
2022$11,989+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft2,195DeedBook 2107, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1965