Skip to content

7 Elizabeth LaneLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$503,000
Last Sale Date
Aug 29, 2018

Property Information

Block110.13
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
42%
Improvement Value:$206,000
58%
Total Assessment$358,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,982+1.9%
2024$11,753+1.2%
2023$11,617+1.9%
2022$11,406+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$503,000

To:

Sq Ft1,920DeedBook 3397, Page 285

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 3039, Page 265Recorded4/24/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2589, Page 26Recorded2/12/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950