Skip to content

470 Rifle Camp RoadLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Feb 20, 2025

Property Information

Block110.14
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,250
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,400
33%
Improvement Value:$261,000
67%
Total Assessment$387,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,966+1.9%
2024$12,718+1.2%
2023$12,571+1.9%
2022$12,343+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

To:

Sq Ft2,250DeedBook 4856, Page 289

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft2,250DeedBook 3893, Page 254Recorded10/27/2020

Property Built

Built

Year Built: 1950