Skip to content

18 Oak Ridge RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 3, 2012

Property Information

Block110.14
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1 B1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,599
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,100
31%
Improvement Value:$303,100
69%
Total Assessment$440,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,733+1.9%
2024$14,452+1.2%
2023$14,284+1.9%
2022$14,025+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft2,599DeedBook 2255, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1950