Skip to content

24 Oak Rige RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Apr 24, 2019

Property Information

Block110.14
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,600
46%
Improvement Value:$168,500
54%
Total Assessment$312,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,446+1.9%
2024$10,246+1.2%
2023$10,128+1.9%
2022$9,944+19.9%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft1,350DeedBook 3571, Page 244

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 2800, Page 207Recorded4/5/2016

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2750, Page 238Recorded1/6/2016

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 2706, Page 246Recorded10/19/2015

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 2677, Page 241Recorded8/21/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950