Skip to content

9 Oak Ridge RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$401,000
Last Sale Date
Nov 17, 2016

Property Information

Block110.14
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,752
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,800
43%
Improvement Value:$195,800
57%
Total Assessment$343,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,500+1.9%
2024$11,280+1.2%
2023$11,150+1.9%
2022$10,947+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$401,000

To:

Sq Ft1,752DeedBook 2944, Page 285

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook H157, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1950