Skip to content

14 Pershing PlLittle Falls, NJ 07424

Built 1960

Last Sale Price
$347,500
Last Sale Date
May 31, 2007

Property Information

Block110.19
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,339
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,800
58%
Improvement Value:$114,000
42%
Total Assessment$268,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,997+2.0%
2024$8,825+5.2%
2023$8,385+1.9%
2022$8,233+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$347,500

To:

Sq Ft1,339DeedBook 1449, Page 143

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook O153, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1960