Skip to content

165 Williams DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1960

Last Sale Price
$406,000
Last Sale Date
Jun 24, 2011

Property Information

Block110.20
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,634
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,700
47%
Improvement Value:$189,500
53%
Total Assessment$359,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,022+1.9%
2024$11,793+1.2%
2023$11,656+1.9%
2022$11,444+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$406,000

To:

Sq Ft1,634DeedBook 2067, Page 148

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 274, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1960