Skip to content

11 Kay RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1960

Last Sale Price
$314,900
Last Sale Date
Feb 23, 2018

Property Information

Block110.21
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,286
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
58%
Improvement Value:$111,300
42%
Total Assessment$267,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,953+1.9%
2024$8,782+1.2%
2023$8,680+1.9%
2022$8,523+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$314,900

To:

Sq Ft1,286DeedBook 3290, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1960