Skip to content

12 Bartsch AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1965

Last Sale Price
$352,000
Last Sale Date
Dec 28, 2011

Property Information

Block110
Lot1.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 F2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,900
45%
Improvement Value:$189,300
55%
Total Assessment$346,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,587+1.9%
2024$11,366+1.2%
2023$11,234+1.9%
2022$11,030+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$352,000

To:

Sq Ft1,456DeedBook 2132, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1965