Skip to content

694 Rifle Camp RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Oct 7, 2014

Property Information

Block111
Lot16.04
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,292
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,500
42%
Improvement Value:$184,100
58%
Total Assessment$319,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,697+1.9%
2024$10,492+1.2%
2023$10,371+1.9%
2022$10,182+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$349,000

To:

Sq Ft1,292DeedBook 2534, Page 203

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 339, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1950